آیا تا به حال با مشکل زرد شدن فرش بعد از شستشن مواجه شده‌اید؟ امروز درباره این مشکل و راه‌های خانگی برای برطرف کردن زردی فرش با هم صحبت می‌کنیم.

رفع زردی فرش ، زرد شدن فرش بعد از شست و شو

علت زرد شدن فرش بعد از شستن

احتمالا برای شما هم پیش آمده که پس از شستشو متوجه زرد شدن ریشه‌ها یا قسمت‌هایی از فرش شده‌اید. البته زرد شدن به تنهایی رخ نمی‌دهد و ممکن است به همراه آن بوی زننده‌ای نیز به مشام برسد. این مشکل اغلب برای کسانی اتفاق می‌افتد که خودشان در منزل اقدام به شستشوی فرش می‌کنند. به­طور کلی علت اصلی زرد شدن فرش بعد از شستن به شستشوی ناصحیح یا خشک نشدن آن باز می‌گردد. در ادامه به دلایل این موضوع اشاره می‌کنیم:

لکه بر ماهورمارکت یک محصول فوق العاده برای از بین بردن انواع لکه ها

فیلم زیر را حتما ببیند

 

لینک خرید لکه بر ماهور

 1. باقی ماندن زرداب در فرش

اغلب باقی ماندن بخشی از آب کثیف در بخش‌هایی از فرش و خشک شدن آن سبب زردی ریشه‌ها و فرش می‌شود. بنابراین باید در زمان شستشو تا جایی که می­توانید زرداب را از طریق پارو زدن از بافت فرش خارج کنید. همچنین پیش از پهن کردن فرش نیز از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل نمایید.

۲. استفاده از شوینده‌های اسیدی

زرد شدن فرش بعد از شستن دلایل دیگری هم دارد. شوینده‌های بی­ کیفیت یا نامناسب نیز می‌توانند با وارد آوردن آسیب برای بافت فرش موجب ایجاد لکه‌های زرد بر روی آن شوند. برای مثال به­ کار بردن شوینده‌هایی که خاصیت اسیدی دارند یا پودر ماشین لباسشویی به­ خصوص پودرهایی که دارای آنزیم‌های قوی هستند، نه تنها بافت فرش را از بین می‌برد بلکه رنگ آن را نیز زرد می‌کند.

۳. عدم غبارگیری درست

دلیل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد نشستن گرد و غبار زیاد بر روی فرش است. اگر فرش را مرتب جارو نزنید گرد و خاک به داخل بافت آن نفوذ می‌کند و در صورت عدم شستشوی صحیح به صورت زردی خود را نشان می‌دهد. به همین علت توصیه می‌کنند قبل از شستشو حتما آن را با جاروبرقی خوب تمیز کنید. البته شیوه صحیح‌تر آن است که فرش را بتکانید و با زدن چوب به پشت آن گرد و خاکش را بگیرید. در قالیشویی‌ها نیز به صورت سنتی و با استفاده از چوب یا با استفاده از دستگاه‌های خاص گرد و غبار فرش را خارج می‌کنند. اگر گرد و غبار فرش به خوبی گرفته نشود هنگام شستشو به گِل تبدیل شده و با نفوذ به سطح گره‌های فرش در طول زمان سبب پوسیدگی آنها می‌شود.

۴. آویزان کردن فرش خیس

مورد بعدی که بیشتر به زرد شدن ریشه‌ها می‌انجامد آویزان کردن فرش در زمانی است که هنوز آب آن نرفته است. بهتر است ابتدا اجازه دهید آب فرش برود. اگر فرش را به طور خیس آویزان کنید آب‌های اضافی در قسمت ریشه جمع شده و سبب زرد شدن آن می‌گردد.

اما برای بر طرف کردن زردی بعد از شستشوی فرش چه راهکارهایی وجود دارد؟ در اینجا به برخی از روش‌هایی که می‌توانید در خانه به کار ببرید اشاره خواهیم کرد.

روش‌هایی رفع زردی فرش شسته شده

 • شستشوی دوباره فرش

اگر علت زرد شدن فرش شما پس از شستشو استفاده از شوینده‌های نامناسب یا نفوذ گِل ناشی از گرد و غبار به بافت آن یا آبکشی نادرست است، بهتر است در صورتی که برایتان امکان­پذیر است یکبار دیگر فرش را به روش درست بشویید. این بار سعی کنید آب کثیف به درستی از بافت آن خارج شده و فرش به طور کامل خشک شود. البته این روش زمان زیادی از شما می‌گیرد.

 • استفاده از محلول سرکه و آب نمک

همان­طور که می‌دانید از سرکه برای حذف برخی از لکه‌های فرش استفاده می‌شود.

یکی از بهترین روش ها برای رفع زردی فرش استفاده از محلول آب نمک و سرکه است.  کافی است محلول آب و سرکه را با استفاده از ۱.۵ لیتر آب، ۲ قاشق چایخوری نمک و ۲ قاشق سرکه تهیه کنید و سپس یک تکه تور یا دستمال را به آن آغشته کرده و روی جاهایی از فرش که زرد شده، بکشید.

 • استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین

این محلول از مورد قبلی قوی‌تر بوده و اثرگذاری بیشتری در رفع زردی فرش بعد از شستن دارد. کافی است در محلول بالا به جای نمک از جوش شیرین استفاده نمایید. این محلول برای سفید کردن ریشه‌هایی که زرد شده‌اند نیز کاربرد دارد.

 • به کارگیری شوینده‌هایی با اسیدیته پایین

در این روش از شوینده‌های شیمیایی که خاصیت اسیدی پایینی دارند استفاده می‌شود. از جمله این شوینده‌ها می‌توان به شامپو فرش، صابون، پودر دستی و … اشاره کرد.

مقداری از شامپو فرش یا شوینده را در آب ولرم حل کنید و سپس با استفاده از اسفنج یا یک تکه ابر آن را بر روی فرش بکشید و اجازه دهید تا خشک شود.

صابون رختشویی نیز در این زمینه کارایی دارد. برای استفاده از صابون رختشویی ابتدا باید قسمتی از فرش که زرد شده را خیس کرده و سپس صابون را روی آن بکشید. در نهایت نیز اثرات صابون را پاک کرده و فرش را آبکشی نمایید.

 • استفاده از پارچه مرطوب

اگر لکه‌هایی که به علت زرد شدن فرش بعد از شستن ایجاد شده‌اند کم هستند یا رنگ آنها کمرنگ است، یک پارچه نمدار معمولی نیز می‌تواند برای حذف آنها مفید باشد.

اگر با روش‌های فوق زردی فرش شما برطرف نشد چارۀ دیگری باقی نمی‌ماند جز اینکه آن را به یک قالی­شویی معتبر بسپارید.

لکه بر ماهور مناسب از بین بردن انواع لکه های روی فرش

لکه بر ماهورمارکت

 

لینک خرید لکه بر ماهور

رفع زردی ریشه فرش

برای رفع زردی ریشه فرش می توانید از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.  این محلول را با ۱.۵ لیتر آب، ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین و ۲ قاشق سرکه تهیه کنید و سپس یک تکه تور یا دستمال را به آن آغشته کرده و روی جاهایی از فرش که زرد شده، بکشید.

پیش گیری از زردشدن فرش بعد از شستن

همان­طور که مطالعه کردید بهترین کار برای جلوگیری از زرد شدن فرش بعد از شستشو رعایت اصول مربوط به شستن فرش است. اگر می‌خواهید فرش شما زرد نشود باید آن را پیش از شستشو به خوبی غبارگیری نمایید.

برای غبارگیری در صورتی که فرش تمیز است از جاروبرقی استفاده نمایید. اما اگر فرش گرد و خاک زیادی به خود گرفته از یک چوب برای بیرون کشیدن غبارها بهره ببرید. هنگام شستشو از شوینده‌های مناسب استفاده کنید. تلاش کنید که آب به درستی از بافت فرش خارج شود، برای این کار باید آن را به خوبی پارو بکشید. وقتی فرش را آویزان می‌کنید مجددا روی آن آب نگیرید. در نهایت مراقب باشید که فرش به درستی و به­طور کامل خشک گردد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر فرشتان رنگ می‌دهد نباید در منزل آن را بشویید و لازم است شستشوی آن را به قالی­شویی بسپارید. برای این که بدانید فرشتان ثبات رنگ مناسبی دارد یا خیر، یک پارچه خیس را روی آن بکشید، اگر پارچه رنگی شد، یعنی نمی‌توانید فرش را در منزل بشویید چرا که احتمال زرد شدن آن یا بهم ریختن رنگ­هایش وجود دارد.

امیدواریم با رعایت این نکات ساده هیچ­گاه به دردسر نیفتاده و زرد شدن فرش بعد از شستشو را تجربه نکنید.

چنانچه قصد خرید فرش را دارید و یا می‌خواهید از قیمت آن با خبر شوید می‌توانید جدیدترین مدل‌های فرش را در کلکسیون ماهورماکت متناسب با دکوراسیون خود را انتخاب کنید. فرش ماهور به عنوان معتبرترین کارخانه فرش کاشان از مزیت بی‌واسطه و مستقیم بودن خرید فرش از کارخانه برای مشتریانش بهره می‌برد. این برند امکان خرید بدون واسطه از درب کارخانه را برای مشتریانش فراهم می‌کند، که این مساله موجب شده تا قیمت فرش از کارخانه کاشان بسیار مناسب  و ارزان از شرکت‌های رقیب باشد و این اطمینان را به مشتریان می دهد که علاوه بر کیفیت بالای محصولات، خریدی مطمئن و مناسب داشته باشند.

۴.۱/۵ - (۶۷ امتیاز)

49 نظر در “۴ روش برطرف کردن زردی فرش بعد از شستن

 1. موحد گفت:

  سلام،من دوتا قالی دستباف کاشان دادم قالیشویی برا شستن.رنگ متن فرش هام کرم بود ،متاسفانه برایم آوردند و دیدم زرد شده مثل فرش های قدیمی.
  فرش هام تمیز هم بود فقط گفتم بعد ۶سال بدم بشورند که اینجوری شد.به قالیشویی گفتم و نپذیرفتند و پیشنهاد دادهد که مثلا ۵درصد یا ۱۰ درصد با مواد گیاهی فرش ها رو می تونند روشن کنند.بنظرتون چه روشی فرش هام درست میشه؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما

   در مورد فرش دستبافت متاسفانه نمی توانیم کمکی به شما کنیم

 2. بیات گفت:

  سلام

  برای زرد شدن ریشه های فرش چیکار کنیم؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام

   از مطالب موجود در بلاگ در مورد نحوه شستن ریشه فرش ماشینی را مطالعه کنید.

 3. سلطانی گفت:

  سلام روز بخیر
  قسمتی از فرش در اثر ریختن ناگهانی چای زرد شد
  با روش های مختلفی امتحان کردم اما متاسفانه لکه پاک نشد
  شما می تونید کمک کنید در این باره؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام
   دوست عزیز برای از بین بردن لکه ها خیلی مهم است که در لحظه ای که لکه ایجاد می شود و یا چیزی روی فرش می ریزد از بین بردن آن را به صورت اصولی انجام دهید.
   در صورت اینکه لکه از بین نرفت و یا اینکه قدیمی است لطفا با قالیشویی معتبر در ازتباط باشید

 4. sadat_85_lk گفت:

  سلام
  من از این اسپری لکه بر استفاده کردم خیلی عالی بود

 5. بیطرف گفت:

  سلام برای خرید فرش آشپزخانه مزاحم شدم چه طرح هایی قابل سفارش زود به دستم برسه

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام

   فرش آشپزخانه در نقشه های بسیار زیبا موجود است. هر طرحی پسند شد برای اطلاع از زمان ارسال تماس بگیرید.

 6. لطفی گفت:

  سلام شما قالیشویی هم معرفی می کنید ؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما

   خیر معرفی قالیشویی نداریم.

 7. یسنا گفت:

  سلام قیمت ها به چه صورت میشه؟ همه فرش ها یک قیمت هستن؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام وفت بخیر

   قیمت فرش برای هر طرح و نقشه ای متفاوت است .

 8. ساری گفت:

  سلام فرش ۱۲۰۰ شانه برای مبلمان سبز و مشکی می خواستم بخرم. پایه ها و یه قسمت هایی از مبل طلایی هستش.
  شما فرشی دارید ه با همچین مبلی بیاد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما

   دوست عزیز تنوع فرش ۱۲۰۰ شانه طلاکوب بسیار زیاد است نقشه های زیبایی به تازگی رونمایی شده است

 9. اسفندیاری گفت:

  سلام میشه برای از بین بردن لکه های فرش از سفید کننده لباس استفاده کرد؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما

   برای از بین بردن لکه های ایجاد شده به روی فرش از سفید کننده استفاده نکنید زیرا به بافت فرش آسیب می رساند و باعث از بین رفتن الیاف آن می شود.

 10. نازنین گفت:

  فرش های افشان رو میشه با مبلمان اسپرت ست کرد؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما

   فرش مدل افشان به دلیل تنوع در رنگبندی و طرح های بسیار زیبا به راحتی با هر دکوری ست می شود. حتما تنوع فرش افشان جدید را مشاهده کنید.

 11. NASERI گفت:

  سلام فرش گرد می خواستم برای آشپزخانه چه سایزهایی میشه سفارش داد؟ ابعاد آشپزخانه ۱.۸۰ در ۲.۳۰ هستش

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام وقت بخیر

   شما می توانید فرش گرد به قطر دو یا قطر ۱.۵ انتخاب کنید.

 12. مولایی گفت:

  سلام قالی افشان چه رنگ هایی قابل سفارش؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام

   به تازگی مدل های جدید از فرش افشان جدید در نقشه های بسیار زیبا رونمایی شده حتما پیج اینستاگرام ماهور را @mahoor.market دنبال کنید.

 13. سعیدی گفت:

  سلام فرش های جدید مدرن دارید؟ برای پرده صورتی و مبلمان طوسی میخواستم فرش بخرم که با هم ست بشن

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما

   برای خرید فرش مدرن در نقشه های بسیار زیبا و همچنین طرح های جدید می توانید از لینک تمامی طرح ها را مشاهده کنید.

 14. ستاره گفت:

  سلام اسپری لکه بر دارید سفارش بدم؟ آستارا هستم ارسال دارید؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام وقت بخیر

   اسپری لکه بر فرش ماهور را می توانید از طریق لینک سفارش دهید.
   از طریق پست پیشتاز ارسال می شود.

 15. شایسته گفت:

  سلام ابعاد فرش برای سایز ۴ و ۹ متری رو میشه بگید

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما
   ابعاد فرش ماشینی و ابعاد فرش ۹ متری را از این لینک مشاهده کنید

 16. کاربر گفت:

  سلام وقت بخیر
  ممنون میشم قیمت فرش هاتون رو بدونم

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام

   قیمت فرش ماشینی ۱۲ متری و همچنین سایر سایزها را از اینجا مشاهده کنید.

 17. نویسنده 3 گفت:

  فرش ها تون برای کجاست؟ شما فروشگاه دارید؟

 18. نویسنده 3 گفت:

  سلام قیمت فرش ۹ متری میخواستم و برای فرش ۱۲۰۰ شانه

 19. نویسنده 3 گفت:

  سلام فرش خوب می خواستم که برامون چند سال کار کنه و اینکه نقشه زیبا با گل های رنگی داشته باشه شما چه پیشنهادی دارید؟

 20. حامد گفت:

  سلام یه فرش دستبافت دارم خونه نبودم لوله آب تریکیده فرشم تمام رنگ قاطی کرده البته تمام سفیداش نارنجی شده این چیکار باید بکنم

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما
   لطفا با قالیشویی معتبر تماس بگیرید

 21. فاطمه زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر من چایی رو فرش ریخت ابتدا با پارچه چایی را پاک کردم بعد لکه بر ریختم کمی بهتر شد بعد اومدم یه فن کاربردی انجام بدم شامپو فرش کشیدم بعدش هم بخار شو بعد از اون فرش رنگش تیره تر از قسمت های دیگه شد و زردیش زیاد شد حالا فرش یه لکه ی زرد رنگ ایجاد شده چیکار کنم به نظرتون با چی پاک کنم ؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام وقت بخیر
   حتما فرش را برای شستشو به قالیشویی معتبر ارسال کنید.
   همچنین شما می توانید مطالب موجود در قسمت بلاگ مربوط به مراقبت از فرش را مطالعه کنید

 22. دنیا گفت:

  سلام
  من فرشمو چندین و چند بار پارو کشیدم خیلی خیلی خوب ابکشی کردم
  همونطوری سرجاش گذاشتم ابش بره
  کناره های فرشو زیرش وسایل گذاشتم که اب گوشه ها جمع نشه که فرش زرد بشه چون فک میکردم اب که رو فرش میمونه زرد میشه واسه همین اون قسمتها سفیدن و بعضی قسمتهای ریشه های فرش
  ولی وسطای فرش زرد شده و بعضی قسمتهای ریشه های فرش
  فرش ۳*۴خیلی سنگین بود نشد پهنش کنم بعد از این که ابش رفته بود
  چیکار کنم که فرشهای دیگه ای که شستم زرد نشه؟من وسواسم فرشو خیلی میشورم ولی زرد میشه

  1. مریم گفت:

   فرش کرم باید با قالیشویی شستشو داد

 23. م گفت:

  سلام بعلت خرابی پکج نصف از فرشها ما خیس و یک تیکه ان زرد شده نمیخام بدم قالیشویی چگونه زردی برطرف کنم

  1. ادمین گفت:

   سلام بهترین کار تماس با قالیشویی های معتبر هستش

 24. دنیا گفت:

  سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون 🙏🏻جوش شیرین و سرکه به الیاف فرش آسیب نمیزنه؟؟

  1. ادمین گفت:

   سلام
   ممنون از شما
   مقدار مصرف مهمه، مقدار کم آسیبی به فرش نمیزنه

  2. حمیدرضا علی نیا گفت:

   سلام هیچ راهی نیست برای اینکه فرش بعدازشستشو زرد شد برطرف بشه؟

   1. ادمین گفت:

    سلام بهترین کار قالیشویی معتبره

 25. رویا گفت:

  سلام مرسی از سایت خوبتون
  من هر موقع فر ش میشورم کلا میذارم ابش هم میره بعد پهن میکنم میبینم ریشه ها زرد شده چیکار کنم؟

  1. ادمین گفت:

   سلام
   اگر به اندازه محدود استفاده شود هیچ مشکلی ایجاد نمی کند

 26. اهو گفت:

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم
  اینکه من شنیدم جوش شیرین نخ فرش رو اسیب میزنه واقعا اینجوریه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *