یکی از موارد مهم هنگام فرش کردن خانه توجه به ابعاد فرش ماشینی است. حتما برای شما هم سوال پیش آمده که فرش چند متری برای پذیرایی یا اتاق خود خریداری کنید؟ یا ممکن است ندانید که ابعاد فرش ۹ متری چند در چند است؟

فرش های ماشینی به صورات استاندرد در ابعاد ۶، ۹ و ۱۲ متری بافته می شوند . ولی با پیشرفت دستگاه‌های فرش بافی، شما این امکان را دارید تا فرش‌ها را به اندازه‌های دلخواه و حتی به اشکال مستطیلی، فرش مربع، فرش گرد و فرش بیضی سفارش دهید.
در این مطلب قصد داریم به بررسی ابعاد فرش ۲۴ متری، ابعاد فرش ۲۰ متری، ابعاد فرش ۱۲ متری، ابعاد فرش ۹ متری، ابعاد فرش ۶ متری و سایر سایزهای استاندارد بافت فرش اشاره کنیم. پس همراه ما باشید.

 

قیمت فرش ماشینی طوسی

ابعاد استاندارد فرش ماشینی

فرش ماشینی معمولا در این ابعاد و اندازه‌ها تولید می‌شود که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

 

نوع فرش متراژ فرش
فرش ۱۲ متری ۳ * ۴ متر
فرش ۹ متری ۲.۵ * ۳.۵ متر
فرش ۶ متری ۲ * ۳ متر
قالیچه ۴ متری ۱.۵ * ۲.۲۵ متر
قالیچه ۱.۵ متری ۱ * ۱.۵ متر
کناره ۴ متری ۱ * ۴ متر
کناره ۳ متری ۱ * ۳ متر
کناره ۲ متری ۱ * ۲ متر
پادری ۵۰ * ۸۰ سانت

 

فیلم معرفی ابعاد مختلف فرش ماشینی در فروشگاه ماهورمارکت

 

یکی از پرفروش ترین فرش‌ها ، فرش در ابعاد ۱۲ متری است که متراژی استاندارد است و می‌تواند در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در گذشته‌ها برای بافت انواع قالی‌های دستباف نیز از سایز ۱۲ متری استفاده بیشتری می‌شد. فرش‌های ۹ و ۶ متری نیز گزینه‌های بعدی بودند که مورد استفاده قرار می‌گرفتند. ابعاد فرش ماشینی ۱۲ متری ۴ متر طول و ۳ متر عرض است. در واقع ما شاهد فرشی با سایز ۴*۳ هستیم.

ابعاد فرش ماشینی 12 متری

ابعاد فرش ماشینی ۱۲ متری

ابعاد فرش ۹ متری

ابعاد فرش ۹ متری ۲٫۵ در ۳٫۵ متر است که اصطلاحاً به آن فرش ۹ متری گفته می‌شود، یعنی طول آن ۳٫۵ و عرض آن ۲٫۵ است.
پرطرفدارتر بودن فرش ۹ متری به دلایل مختلفی است. معمولا نقشه‌ها در این ابعاد، از زیبایی بیشتری برخوردار است و بیشتر مورد پسند مخاطبان قرار می‌گیرد.
همچنین با کوچکتر شدن فضاهای خانه در بین ایرانیان، بیشتر افراد به این سمت رفتند تا فرش‌های کوچکتری را انتخاب کنند.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد ابعاد فرش ۹ متری و قیمت فرش های ۹ متری مطلب  ابعاد فرش ۹ متری چند در چند است؟ را ببیند.

ابعاد فرش ۶ متری

چیزی که در خانه‌های ایرانیان بیشتر دیده می‌شود، پهن کردن یک فرش ۶ متری با نقشه‌ی زیبا در وسط اتاق و یا سالن‌های پذیرایی است. معمولا در خانه‌هایی که چیدمان به شکل اسپرت است، فضاهای اطراف مبلمان بدون فرش است و یک فرش ۶ متری در وسط سالن انداخته شده است که زیبایی بسیار زیادی دارد.
فرش ۶ متری نیز به مانند فرش‌های ۱۲ متری و ۹ متری، جزء سایزهای استاندارد محسوب می‌شود. ابعاد فرش ماشینی ۶ متری ۳ متر طول و ۲ متر عرض است یعنی ۳*۲ متر.

ابعاد قالیچه ۴ متری

معمولا زمانی که یک نقشه زیبا در اندازه‌های ۱۲، ۹ و ۶ متری بافته می‌شود، قالیچه ۴ متری هم درنظر گرفته می‌شود. این قالیچه‌ها در مکان‌های خاص و به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابعاد قالیچه ۴ متری عرض ۱٫۵ و طول ۲٫۲۵ است.
ابعاد ذرع و نیم
ابعاد قالیچه ذرع و نیم ۱*۱٫۵ است. یعنی طول ۱٫۵ و عرض ۱ متر.

ابعاد کناره فرش

در قسمت قالیچه هم گفتیم که به هنگام طراحی نقشه‌ها، طرح‌های مورد نیاز برای قالیچه و کناره هم طراحی می‌شود. سایزهای استناندارد کناره‌ها ۴*۱ و ۳*۱ و ۲*۱ است. البته این سایزها از قبل بافته نمی‌شود و معمولا زمان بیشتری برای آماده شدن نیاز دارد.

 

فرش گرد طوسی در منزل مشتری

فرش گرد طوسی در منزل مشتری

فرش گرد و مربع

علاوه برتولید فرش به شکل مستطیل، در کشور ایران فرش گرد نیز تولید می‌شود که متداول ترین سایزها و قطرهای تولید شده فرش ماشینی این موارد است:

 • دایره قطر ۱
 • دایره قطر ۲
 • دایره قطر ۳

فرش ماهور در کنار تولید فرش در اشکال مستطیل و دایره، فرش مربع نیز تولید می کند. معمولا فرش‌های مربع در ابعاد و اندازه‌های زیر تولید می‌شوند:

 • ۱ در ۱
 • ۲ در ۲
 • ۳ در ۳

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که فرش مربع را تنها به صورت سفارش و جفت می توانید سفارش دهید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های فروشگاه تماس بگیرید.

فرش های ماشینی سایز بزرگ

فرش‌های ماشینی بزرگ مختص برخی از مصرف کنندگان خاص است که فرش را برای مکان‌های بسیار بزرگ سفارش می‌دهند و هزینه‌ی بیشتری پرداخت می‌کنند. فروشگاه ماهورمارکت امکان بافت فرش های سایز بزرگ و سفارشی را به شرط جفت بودن دارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های فروشگاه تماس حاصل فرمایید.

• ابعاد فرش ۲۴ متری: ۴*۶ متر
• ابعاد فرش ۱۸ متری: ۳٫۵*۵ متر
• ابعاد فرش ۱۵ متری: ۳*۵ متر
توضیح: مساحت فرش ۱۸ متری برابر با ۱۷٫۵ متر مربع است.

ابعاد فرش ۲۴ متری

فرش‌هایی با ابعاد ۲۴ متری برای منازل، مکان‌ها و سالن‌های بسیار بزرگ سفارش داده می‌شود که به شکل خاص بافته می‌شود. امروزه با کمک پیشرفت علم و مجهز شدن به دستگاه‌های بسیار پیشرفته مثل شرکت واندویل بلژیک می‌توان فرش‌ها را در ابعاد بسیار بالایی مثل عرض ۴ متر نیز بافت. بنابراین ابعاد فرش ماشینی ۲۴ متری ۶ متر طول و ۴ متر عرض است: یعنی فرشی ۴*۶ خواهیم داشت. اگر در مورد قیمت این فرش سئوال کنید، این موضوع وابسته به مواداولیه و نوع دستگاه است.

ابعاد فرش ۲۰ متری

در مورد فرش‌های ماشینی ۲۰ متری نیز باید توجه کرد که مناسب فضاهای بسیار بزرگ و بدون ستون است تا امکان پهن کردن آن وجود داشته باشد. برای بافت نقشه‌های فرش‌های ۲۰ متری هیچ مشکلی نیست و طراحان به سادگی این کار را انجام می‌دهند. در مورد ابعاد این فرش نیز باید گفت ابعاد فرش ماشینی ۲۰ متری ۵ متر طول و ۴ متر عرض است.

 

۳ نکته در مورد ابعاد فرش ماشینی و قیمت آن

۱. نقشه‌ی هر فرشی در ۳ سایز استاندارد ۱۲، ۹ و ۶ متری بافته می‌شود ابعاد کناره و گرد آن نیز معمولا موجود است. با این حال فروشگاه ماهورمارکت امکان بافت فرش‌های سایز بزرگ را هم به صورت سفارشی و به شرط جفت فراهم کرده است.
۲. فرش‌های با ابعاد بزرگ، اگرچه زیبایی خیره کننده‌ای دارند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که موضوع حمل و نقل و شستشوی آن‌ها هم دردسرهای خود را دارد.
۳. معمولا نقشه‌های فرش تا یک مدت خاص( مثلا دوسال) بافته می‌شود و پس از آن توقف تولید می‌شود. بنابراین اگر نیاز به دو فرش جفت دارید، باید در فاصله ی زمانی کمی ‌آن را خریداری کنید و یا در غیر اینصورت در آینده طرحی را انتخاب کنید که به طرح و نقشه شما نزدیک باشد.

۴.۴/۵ - (۱۹ امتیاز)

9 نظر در “ابعاد فرش ماشینی| ابعاد فرش‌های ۶، ۹ و ۱۲ متری

 1. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر ابعاد فرش بیضی رو هم لطفا میفرمایید

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام خدمت شما
   فرش بیضی تولید نداریم

   قالیچه گرد و مستطیل موجود است.
   شما چه ابعادی فرش می خواستید؟

 2. کیانا گفت:

  سلام
  فرش گرد قطر ۱.۵ می خواستم کدوم فرشو میشه سفارش داد؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام وقت بخیر

   تقریبا تمامی فرش های ۱۲۰۰ شانه به صورت گرد قابل سفارش هستند.

 3. شرق گفت:

  سلام و خسته نباشید
  قالیچه ی راهرویی هم دارید؟
  و اگر دارید ابعادش چطور هست؟

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام وقت بخیر

   بله اکثر فرش ها به صورت کناره قابل سفارش هستند.

   کناره ها عرض یک متر دارند. به صورت ۱ در ۱.۵/ ۱ در ۲ / ۱ در۳/ ۱ در ۴ قابل سفارش هستند.

   برای اطلاعات بیشتر در مورد سایر ابعاد لطفا تماس بگیرید

 4. هیرکانا گفت:

  سلام روزتون بخیر
  ابعاد قالچه ها (مثل قالی ۶ متری )دقیقا ۲*۳ هستش یا شرکت های مختلف متفاوت هستش؟
  چون عرض راهروی من بخار ستون شکستگی داره و ۱۹۶ تا ۱۹۰ در میاد!!!!

  1. نویسنده 3 گفت:

   سلام دوست عزیز

   ابعاد فرش ماشینی در سایزهای مختلف را از اینجا مشاهده کنید

 5. شیدا گفت:

  سلام
  خیلی ممنون ، عالی بود میخواستم برای فضای‌های خونه که ابعاد غیر استاندارد داشتن فرش انتخاب کنم خیلی کمکم کرد
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *